Smażony ser | Smażony syr

Jesteśmy miłośnikami sera w każdej postaci, ale ta "każda" postać po jakimś czasie się przejada. W końcu ile można jeść kanapki z serem, kluski z serem czy po prostu pizze? Dlatego co jakiś czas ruszam do internetu w poszukiwaniu nowych przepisów. Jedne przepisy po wypróbowaniu zostają z nami na długo, a o innych zapominamy na wieki wieków. Dziś chciałabym podzielić się z Wami przepisem na smażony syr, znalezionym już dawno temu na czeskiej lub słowackiej stronie internetowej. Od razu przepraszam Was za jakość zdjęć, ale jesienna aura nadeszła, Przedmąż stojący za plecami, domagający się jedzenia także nie pomagał

Potrzebne składniki:

W zależności od tego ile sera będziemy smażyć, tyle innych składników będzie nam potrzebnych. Poniżej podaję listę potrzebnych produktów bez określania ich ilości.
  • ser
  • jajka
  • bułka tarta
  • mąka
  • olej do smażenia

Przygotowanie:

Ser kroimy w plasterki o grubości około 4 mm. Możemy użyć grubszych plastrów, ale wtedy musimy liczyć się z tym, że nie cały ser się rozpuści. Choć i to ma swój urok.
Pokrojony ser obtaczamy w mące żeby zabezpieczyć go przed wylaniem się na patelnię. Ja użyłam mąki kukurydzianej z uwagi na słodkawy posmak, który zostawia. No i pasowała mi kolorystycznie :) Więc po obtoczeniu w mące wrzucamy ser w roztrzepane jajko, a później ponownie dajemy do mąki. Zauważyłam, że z reguły wystarczy dać 2 warstwy mąki, ale jeśli lubicie grubą panierkę i chcecie być pewni, że nic nie przecieknie to możecie zrobić więcej warstw.





Następnym krokiem będzie zanurzenie sera w jajku, a następnie w bułce tartej. Ja użyłam gotowej kupnej panierki do której właśnie pasowała mi mąka kukurydziana, ale poświadczam, że i w bułce tartej ser smakuje wyśmienicie.









Przedostatni krok to smażenie naszych "kotlecików". Wrzucamy je zawsze na gorący tłuszcz, najlepiej głęboki. Ja stosuję zasadę, że dobrze jest kiedy tłuszcz na patelni sięga połowie grubości sera.








Czekamy aż panierka zarumieni się z jednej strony po czym przewracamy ser na drugi bok.

Jeśli tłuszcz zaczyna nam dziwnie bulgotoć to znak, że z któregoś kotlecika wypływa ser. Odszukujemy takiego delikwenta i zdejmujemy go z patelni.









Smażony syr najlepiej smakuje na gorąco, kiedy to po przełamaniu
środek się wylewa.




Zastosowanie/ przeznaczenie

Jedzonko! Na ciepło do obiadu, do bryzganych ziemniaczków. Smaczny sam w sobie jako przekąska. Idealny jako przystawka do alkoholu. :) Wtedy jednak zamiast plasterków robię kuleczki lub malutkie kwadraciki. Takie w sam raz na raz i do nakłuwania wykałaczką.

Komentarze

Wybrane dla Ciebie

instagram @testownisko